The Value of the Eagle Scout Award Distinguished Eagle Scout Award 2013 Adams Award Winners 2012 Adams Award Winners 2011 Adams Award Winners 2010 Adams Award Winners Adams Award Nomination Form

 

2011 Glenn A. and Melinda W. Adams National Eagle Scout service project of the year award

 

2011 Winners

SOUTHERN REGION

National Winner/Regional Winner

Jeffrey Edward Cox - Central Florida Council - Orlando, Florida

Council Winners

Cameron Andrew Barnett - Daniel Boone Council - Asheville, North Carolina
Bryson Beatty - Capitol Area Council - Austin, Texas
Michael Bogedain - Alabama-Florida Council - Dothan, Alabama
Wyatt Nelson Booth - Colonial Virginia Councii - Newport News, Virginia
Theodore Alexander Brewer - Southwest Florida Council - Fort Myers, Florida
Christopher Thomas Brittain - Great Smoky Mountain Council - Knoxville, Tennessee
Justin A. Copisarow - Alamo Area Council - San Antonio, Texas
Paul S. Copley - Circle Ten Council - Dallas, Texas
Kenny Cox - South Texas Council - Corpus Christi, Texas
Eric Neil Coyra-Calienes - Gulf Stream Council - Palm Beach Gardens, Florida
Evan Randall Dancy - Piedmont Council - Gastonia, North Carolina
Spencer Alan Farthing - Indian Nations Council - Tulsa, Oklahoma
Steven G. Feather - Westark Area Council - Fort Smith, Arkansas
David Martin Glover - Texas Trail Council - Abilene, Texas
Daniel Greenwood - Northeast Georgia Council - Athens, Georgia
Ryan Alexander Hovatter - Tidewater Council - Virginia Beach, Virginia

Allen King - Greater Alabama Council - Birmingham, Alabama
Jordan Darin Laughard - Caddo Area Council - Texarkana, Texas
Andrew Charles Marking - Lincoln Heritage Council - Louisville, Kentucky
Michael Elijah Morgan - Central Georgia Council - Macon, Georgia
Jacob Thomas Netzel - Occoneechee Council - Raleigh, North Carolina
Caleb Richter - Cimarron Council - Enid, Oklahoma
Dakota Brown Shifflett - Stonewall Jackson Area Council - Waynesboro, Virginia
Samuel Wallace Stegall - Longhorn Council - Fort Worth, Texas
J. West Summers IV - Indian Waters Council - Columbia, South Carolina
John-Russell Thornburg - Sam Houston Area Council - Houston, Texas
Archer W. Tribett - Quapaw Area Council - Hot Springs, Arkansas
Nathan Andrew Vick - Blue Grass Council - Lexington, Kentucky
Ian Woldt - Istrouma Area Council - Baton Rouge, Louisiana
Jeffrey Scot Wrobel Jr. - Heart of Virginia Council - Richmond, Virginia

 

NORTHEAST REGION

Regional Winner

Carter Evan-Alden Hill - Connecticut Rivers Council - East Hartford, Connecticut

Council Winners

Raymond Bartolucci - Hudson Valley Council - Newburgh, New York
Michael Behme - Greater Pittsburgh Council - Pittsburgh, Pennsylvania
Tyler Ellwein - Baltimore Area Council - Baltimore, Maryland
Ryan Finnegan - Boston Minuteman Council - Milton, Massachusetts
Peter Florio - Suffolk County Council - Medford, New York
Zachary Jaglowski - Patriots’ Path Council - Florham Park, New Jersey
Dallin Jacob Keesling - Transatlantic Council - Livorno, Italy
Benjamin R. Lodii - Chester County Council - West Chester, Pennsylvania
Kevin Lozo - Monmouth Council - Morganville, New Jersey
Jason D. Maybach - Greater Niagara Frontier Council - Buffalo, New York
Robert F. O’Hearn Jr. - Burlington County Counci - Rancocas, New Jersey
Gordon Thomas Sabol Jr. - Northern New Jersey Council - Oakland, New Jersey
Peter T. Scampavia - National Capital Area Council - Bethesda, Maryland
Robert Trout - Annawon Council - Norton, Massachusetts
William Warren - Yankee Clipper Council - Haverhill, Massachusetts
Blake Andrew Willick - Golden Empire Council - Sacramento, California
Eric Scott Zandrow - Old Colony Council - Canton, Massachusetts

 

CENTRAL REGION

Regional Winner

Darren Riskedal - W. D. Boyce Council - Peoria, Illinois

Council Winners

David Daniel Burkhardt - Buckeye Council - Canton, Ohio
John Charles Canfield Jr. - Northeast Illinois Council - Highland Park, Illinois
Gabriel Church - Great Lakes Council - Detroit, Michigan
Samuel Joseph Vieira Edley - Gulf Ridge Council - Tampa, Florida
Cody Allen Eskridge - Blackhawk Area Council - Rockford, Illinois
Jesse Ezra Fox - Crossroads of America - Indianapolis, Indiana
Christopher Richard Froendhoff - Dan Beard Council - Cincinnati, Ohio
Jason Grotts - Lincoln Trails Council - Decatur, Illinois
Scott Haidet - Northern Star Council - St. Paul, Minnesota
Jeremy Kalas - Sagamore Council - Kokomo, Indiana
Jonathan R. G. Kindmark - La Salle Council - South Bend, Indiana
Sean Marshall - Milwaukee County Council - Racine, Wisconsin
Andrew Scott Munerance - Tall Pine Council - Flint, Michigan
Reed Payant - Hiawathaland Council - Marquette, Michigan
Timothy Alexander Robertson - Chicago Area Council - Chicago, Illinois
William A. Vorbrich - Southwest Michigan Council - Kalamazoo, Michigan
Thomas Michael Wagner - Buffalo Trace Council - Evansville, Indiana
Alexander J. Wziontka - Northwest Suburban Council - Mount Prospect, Illinois
Zachary V. Zagarri - Greater St. Louis Area Council - St. Louis, Missouri

 

WESTERN REGION

Regional Winner

Samuel A. Moore - Pacific Skyline Council - Foster City, California

Council Winners

Thomas Bunning - Orange County Council - Santa Ana, California
Trevor Robert Clark - Pacific Harbors Council - Tacoma, Washington
James Michael Dolbaum  - San Francisco Bay Area Council - Salinas, California
Michael El-Bitar - Western Colorado Council - Grand Junction, Colorado
Jonathan Froster Filteau - Redwood Empire Council - Santa Rosa, California
Jared Frost  - Utah National Parks Council - Orem, Utah
Ryan Gilmore - Chief Seattle Council - Seattle, Washington
Aidan Robert Judd - California Inland Empire Council - Redlands, California
Tyler Reece Olson - Inland Northwest Council - Spokane, Washington
Gabriel Anthony Relich - Mount Diablo Silverado Council - Pleasant Hill, California
James David Stephenson - Cascade Pacific Council - Portland, Oregon
Jared William Thompson - Catalina Council - Tucson, Arizona
Kirk Forrest Truax - Western Los Angeles County Council - Van Nuys, California
Aaron M. Vesledahl - Grand Canyon Council - Phoenix, Arizona
Steven A. Wehr - Great Alaska Council - Anchorage, Alaska
Jeffery Allen Weyand  - Blue Mountain Council - Kennewick, Washington